Proszę czekać...
zamknij

Sprawozdanie z zebrania Zarządu Głównego PTAiIT w dniu 23 czerwca 2005

Sprawozdanie z zebrania
Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Anestezjologii
i Intensywnej Terapii w dniu 23 czerwca 2005


Zebranie odbyło się w Krakowie w czasie trwania II Międzynarodowego Kongresu Polskiej Rady Resuscytacji

Lista obecności w załączeniu.

Porządek zebrania:

  1. Prezentacja Sekcji Pediatrycznej PTAiIT
  2. Nowelizacja Statutu Towarzystwa
  3. Informacja o przygotowaniach do XV Międzynarodowego Zjazdu PTAiIT
  4. Sprawy bieżące.
  5. Sprawy bieżące.
  6. Wolne wnioski

Porządek zebrania zaakceptowano jednogłośnie.

Porządek zebrania zaakceptowano jednogłośnie.

Obecnych powitał Prezes Towarzystwa prof. Andrzej Nestorowicz,
który przewodniczył zebraniu.

Ad 1. Prezentacja Sekcji Pediatrycznej PTAiIT.

Tło historyczne powstania anestezjologii dziecięcej w Polsce przedstawił prof. Andrzej Piotrowski. W 1976 r. podczas Zjazdu Towarzystwa Anestezjologów Polskich zaproponowano utworzenie Sekcji Pediatrycznej TAP. Pierwszy Zjazd Sekcji odbył się w Kazimierzu nad Wisłą a jego organizatorem była dr Zofia Winiarczyk. Od początku swego istnienia Sekcja, której przewodniczyli dotychczas prof. Zdzisław Rondio, dr Jerzy Jeske, dr Marcin Rawicz, prof. Tadeusz Szreter, prof. Andrzej Piotrowki, działa aktywnie organizując co dwa lata swoje zjazdy  11 do chwili obecnej. Stały one zawsze na wysokim poziomie i cieszyły się dużym uznaniem nie tylko anestezjologów dziecięcych. Brali w nich udział liczni goście z zagranicy w tym między innymi Gordon Jackson  Rees, Barbro Ekstroem-Jodal, Andrew Wolf, Frederick Berry, Josef Holzki. W 1979 r. powołano do życia Federation of the European Associations of Paediatric Anaesthesia. Od początku istnienia tej organizacji polscy anestezjolodzy brali aktywny udział w jej rozwoju: przez dwie kolejne kadencje prof. Zdzisław Rondio pełnił obowiązki skarbnika Federacji a dr Marcin Rawicz - sekretarza. Podczas Zjazdu w 2001 r. prof. Zdzisław Rondio otrzymał dyplom honorowy FEAPA. Na najbliższym kongresie FEAPA w Kolonii referat wprowadzający wygłosi dr Marcin Rawicz, a wykłady programowe prof. Andrzej Piotrowski, dr Bogumiła Wołoszczuk i dr Marzena Zielińska. Planuje się by funkcję Prezesa Elekta objął dr Marcin Rawicz a kolejny Europejski Kongres Federacji w 2009 r. odbył się w Warszawie. W dyskusj głos zabrali: prof. Andrzej Nestorowicz, prof. Roman Szulc, dr Włodzimierz Majewski, dr Dariusz Maciejewski

Ad 2. Nowelizacja Statut Towarzystwa

Od dawna powtarzane są opinie, iż aktualny Statut Towarzystwa nie jest dokumentem optymalnym: był on wielokrotnie poprawiany, rozszerzany i częściowo nowelizowany, stając się ostatecznie mieszaniną zapisów statutowych, regulaminowych i instruktażowych, pełną błędów formalnych i merytorycznych. Realizując zobowiązania podjęte na początku kadencji Prezes Towarzystwa przedstawił zebranym propozycję nowego Statutu. Wśród licznych poprawek i zmian na podkreślenie zasługują zmiany w następstwie których oddziały i sekcje uzyskają osobowość prawną, Towarzystwo będzie mogło prowadzić działalność gospodarczą a sprawy członkowskie przejmie Zarząd Główny. Każdy członek będzie miał prawo otrzymywania czasopisma Towarzystwa w ramach opłacanej składki. Prof. Andrzej Nestorowicz zwrócił się do zebranych o opinię na temat przedstawionej wersji Statutu. W toku żywej i twórczej dyskusji (dr Anna Fijałkowska, prof. Przemysław Jałowiecki, prof. Ewa Karpel, doc. Tomasz Łazowski, dr Dariusz Maciejewski, dr Włodzimierz Majewski , prof. Andrzej Piotrkowski, prof. Roman Szulc) naniesiono szereg dodatkowych poprawek, które zaakceptowano bądź przez aklamację bądź w wyniku głosowania. Nowa wersja Statutu z uzupełnieniami wynikającymi z ustaleń Zarządu Głównego zostanie przesłana do Przewodniczących Oddziałów i Sekcji, rozpowszechniona drogą internetową oraz przedstawiona do akceptacji Walnemu Zebraniu na Zjeździe w Poznaniu.

Ad 3. Informacja o przygotowaniach do XV Międzynarodowego Zjazdu PTAiIT

Pod nieobecność prof. Leona Drobnika przygotowania do Zjazdu referował Sekretarz Komitetu Organizacyjnego dr Maciej Gordon: sukcesywnie spływają zgłoszenia uczestnictwa w Zjeździe i streszczenia. Trwają prace nad szczegółowym programem Zjazdu. Organizatorzy spodziewają się udziału 30 wykładowców z zagranicy. Pozyskano wsparcie finansowe na rzecz Zjazdu z ESA i WFSA. Zarezerwowana jest znacząca powierzchnia wystawowa dla firm medycznych deklarujących udział w Zjeździe. Kontynuowane są starania mające na celu pozyskanie środków finansowych na pokrycie wydatków związanych ze Zjazdem. Odpowiadając na pytania prof. Przemysława Jałowieckiego, prof. Ewy Karpel, prof. Andrzeja Nestorowicza, prof. Andrzeja Piotrkowskiego, dr Maciej Gordon starał się kompetentnie i rzeczowo wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z przygotowaniami do Zjazdu..

Ad 4. Sprawy bieżące

Prezes poinformował zebranych o uzupełnieniu wniosku dotyczącego nadania godności członka honorowego prof. dr hab. n. med. Wojciechowi Noszczykowi. Zgodnie z danymi zawartymi w stosownym formularzu, przedstawił sylwetkę Kandydata w aspekcie jego członkostwa w innych towarzystwach naukowych, osiągnięć na rzecz anestezjologii i intensywnej terapii, posiadanych odznaczeń i wyróżnień, działalności organizacyjnej i zasług dla PTAiIT, kształcenia kadr i działalności w służbie zdrowia. Zacytował wybrane pozycje z dorobku naukowego Kandydata. Następnie poddał wniosek głosowaniu: za  1 głos, przeciw  0, wstrzymujący się  5./p>

Rosną składki z tytułu członkostwa PTAiIT w organizacjach międzynarodowych. Prof. Andrzej Nestorowicz przekazał informację że prócz składki na rzecz ESA wynoszącej 0,69 /osobę/rok Towarzystwo płaci również składkę na rzecz WFSA w wysokości 2 USD/osobę/2005r. Od 2007 r. ta ostatnia składka zostanie podniesiona do 2,5 USD.

Ad 5. Wolne wnioski

  • Dr Włodzimierz Majewski zwrócił uwagę na konieczność zgłaszania do NRL rocznego planu zjazdów, konferencji i innych form szkolenia ustawicznego celem uzyskania zgody na przydzielenie przez ZG punktów edukacyjnych. Takie zgłoszenie ma zwalniać Towarzystwo i Oddziały od opłat pobieranych za wymienioną aktywność przez ORL w przypadku doraźnego ich zgłaszania. Zaniepokojenie pobieraniem pieniędzy przez Samorząd Lekarski od lekarzy pragnących szkolić się wyraziła prof. Ewa Karpel, zwracając uwagę, że dotyczy to również każdego okresowego zebrania Oddziału Towarzystwa, które przy braku zgody NRL będzie odtąd obciążone dodatkową wysoką opłatą.
  • Prof. Roman Szulc wystosował zaproszenie do uczestniczenia w kolejnym posiedzeniu Komisji Anestezjologii i Intensywnej Terapii PAN, które odbędzie się 15 listopada 2005r. o godz. 1100 w Pałacu Kultury w Warszawie, na temat eutanazji w kontekście intensywnej terapii.

Przewodniczący prof. Andrzej Nestorowicz podziękował obecnym za aktywny udział w zebraniu i zaprosił na kolejne posiedzenie, które odbędzie się 14 września 2005 w Poznaniu.

Sekratarz

Zarządu Głównego PTAiIT

Dr n. med. Anna Fijałkowska