Proszę czekać...
zamknij

Sprawozdanie z walnego nadzwyczajnego zebrania PTAiIT w dniu 3 marca 2007

SPRAWOZDANIE Z WALNEGO NADZWYCZAJNEGO ZEBRANIA
PTAiIT Szczyrk, 3 marca 2007

Walne Nadzwyczajne Zebranie Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii odbyło się w Szczyrku 3 marca 2006r podczas trwania VII Konferencji naukowo - szkoleniowej "Postępy znieczulenia w Chirurgii Jednego Dnia". Zebranie otworzył Prezes Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii prof. Leon Drobnik, który powitał uczestników zebrania i przedstawił obecnym jego program.

Program:

   1. Otwarcie zebrania przez Prezesa PTAiIT prof. Leona Drobnika
   2. Wybór Przewodniczącego Zebrania
   3. Wybór komisji skrutacyjnej
   4. Ustalenie kworum-79 delegatów
   5. W przypadku braku kworum zwołanie Zebrania w II terminie
   6. W oczekiwaniu na II termin aktualne informacje Konsultanta Krajowego prof. Krzysztofa Kuszy
   7. Przyjęcie sposobu głosowania
   8. Przyjęcie zaproponowanego przez Zarząd Główny porządku obrad
   9. Akceptacja wniosków o nadanie Godności Członka Honorowego Towarzystwa prof. Zbigniewowi Rybickiemu i prof. Joachimowi Radke
  10. Krótkie omówienie realizacji Statutu i uchwał Walnego Zebrania z dn. 17.09.2005
  11. Propozycje zmian w Statucie Towarzystwa
  12. Propozycja wspierania uzyskiwania stopni naukowych przez członków Towarzystwa
  13. Wolne wnioski

Prezes PTAiIT prof. Leon Drobnik zaproponował wybór dr hab. Dariusza Maciejewskiego na przewodniczącego zebrania. Wybór zaakceptowano przez aklamację. Następnie dokonano wyboru Komisji Skrutacyjnej w składzie: dr Adam Mikstacki oraz dr Andrzej Daszkiewicz. Komisja sprawdziła listy delegatów oraz stwierdziła obecność 63 delegatów uprawnionych do głosowania. Przewodniczący zebrania ogłosił brak kworum oraz wyznaczył II termin zebrania.

W oczekiwaniu na II termin Zebrania prof. Leon Drobnik podziękował prof. Ewie Mayzner- Zawadzkiej za wieloletnie pełnienie funkcji Konsultanta Krajowego oraz przedstawił Jej następcę prof. Krzysztofa Kuszę. Konsultant Krajowy udzielił informacji dotyczących problemów ustalania liczby anestezjologów w kraju, zasad rozliczania świadczeń anestezjologicznych przez NFZ, zmiany rozporządzenia o standardach świadczenia usług w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii oraz planowanego na 2008 rok wprowadzenia egzaminu European Diploma in Anaesthesiology Part I jako krajowego egzaminu państwowego w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii.

Po wznowieniu obrad w II terminie przewodniczący Zebrania zaproponował przyjęcie jawnego trybu głosowania w trakcie całego Zebrania. Propozycję przyjęto jednogłośnie. Następnie jednogłośnie zaakceptowano porządek obrad zaproponowany przez Zarząd Główny.

Prezes PTAiIT prof. Leon Drobnik przedstawił propozycje nadania prof. Zbigniewowi Rybickiemu oraz prof. Joachimowi Radke Godności Członka Honorowego Towarzystwa.

W wyniku głosowania poparto oba wnioski: prof. Rybicki- za-62 głosów, przeciw-0, wstrzymujący się-1, prof. Radke- za-63 głosy przeciw-0, wstrzymujący się-0.

W dalszej kolejności Sekretarz Towarzystwa dr Maciej Gordon omówił realizację Statutu oraz uchwał Walnego Zebrania z dnia 17.09.2005. Składki członkowskie napływają obecnie na konto Zarządu Głównego, który kwartalnie odprowadza należną część składki Oddziałom oraz na bieżąco przesyła listy członków do Oddziałów. Do końca 2006 roku odbyły się zebrania sprawozdawczo- wyborcze we wszystkich Oddziałach z wyjątkiem Oddziału Wielkopolskiego.

Dr Maciej Błaszyk przedstawił propozycje zmian w Statucie Towarzystwa mających na celu uproszczenie procedur związanych z członkostwem w PTAiIT, a wynikłe z roku praktyki obowiązywania Statutu z 17.09.2005 roku . Prof. Leon Drobnik uzasadnił proponowane zmiany, kompatybilne ze statutem ESA. Dotyczą one § 20, §26, §27. W dyskusji dr Włodzimierz Majewski zgłosił wniosek o wykreślenie z § 20 słów " lub bezpośrednio do Zarządu Głównego". W głosowaniu odrzucono wniosek dr Majewskiego, za przyjęciem poprawki głosowało - 2 delegatów, przeciw- 58, wstrzymało się- 3. Następnie głosowano zmiany w §20 zaproponowane przez Zarząd Główny: za- 59 głosów, przeciw-0, wstrzymujących się -4. W kolejnych głosowaniach jednogłośnie przyjęto zmiany proponowane przez ZG w §26 i §27. Paragrafy uzyskały brzmienie jak następuje:

§20

Pisemną deklarację członkowską składa się za pośrednictwem Zarządu Oddziału lub bezpośrednio do Zarządu Głównego. Na złożonej deklaracji Sekretarz Zarządu Głównego potwierdza przyjęcie w poczet członków Towarzystwa.

§26

Skreślenie z listy członków następuje:

   1. na własną prośbę poprzez oświadczenie, zgłoszone na piśmie do Zarządu Głównego, po uregulowaniu składek i innych zobowiązań;
   2. w razie niepłacenia składek do końca danego roku.
   3. za działalność na szkodę Towarzystwa, nieprzestrzeganie postanowień Statutu i uchwał władz Towarzystwa, lub w razie popełnienia czynu niegodnego członka Towarzystwa poprzez decyzję Walnego Zebrania Towarzystwa na wniosek Sądu Koleżeńskiego;
   4. w razie śmierci członka Towarzystwa.

§27

Zawieszenie w prawach członka Towarzystwa następuje:

   1. w razie nieopłacenia do 31 stycznia składki członkowskiej na dany rok. Prawa członka zostają przywrócone od dnia uregulowania składki w pełnej wysokości. Prawa członka za okres od dnia 31 stycznia do czasu uregulowania składki zostają utracone.
   2. Zarząd Główny na wniosek Sądu Koleżeńskiego może zawiesić członka w jego działalności do czasu rozpatrzenia sprawy przez Walne Zebranie Towarzystwa.

Następnie prof. Leon Drobnik przedstawił projekt uchwały zobowiązującej Zarząd Główny do refundacji połowy kosztów uzyskania stopnia naukowego doktora lub doktora habilitowanego dla członków Towarzystwa, którzy są zobowiązania dokonać opłat, związanych z uzyskaniem tegoż stopnia, na rzecz wyższych uczelni. Uzasadniając powołał się na statut PTAiIT:
§12 Celem Towarzystwa jest:
      pkt. 1. prowadzenie i popieranie działalności naukowej w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii;
§13 Towarzystwo realizuje swoje cele przez:
      pkt. 12. przyznawanie nagród, stypendiów oraz wspomaganie prac naukowych, organizacyjnych i wydawniczych z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii;

Zmiany w Statucie obowiązywać będą od 2008 roku.

Powyższe działania powinny przyczynić się do wzrostu działalności naukowej członków PTAiIT. W dyskusji głos zabrali dr Włodzimierz. Majewski, prof. Andrzej Kübler oraz prof. Tomasz Łazowski. Przewodniczący zebrania poddał pod głosowanie uchwałę w brzmieniu:
"Zobowiązuje się Zarząd Główny do refundacji połowy kosztów uzyskania stopnia naukowego doktora lub doktora habilitowanego dla członków Towarzystwa, którzy są zobowiązania dokonać opłat, związanych z uzyskaniem tegoż stopnia, na rzecz wyższych uczelni, niezależnie od statusu danej uczelni. Warunkiem uzyskania refundacji jest, co najmniej czteroletnie członkostwo w PTAiIT poprzedzające uzyskanie stopnia. Akceptację przyznania refundacji podejmować będzie Zarząd Główny, na najbliższym posiedzeniu, po przedstawieniu przez Sekretarza ZG PTAiIT wniosku zainteresowanej osoby wraz z oryginałami wpłat na konto uczelni i zaświadczeniem o uzyskaniu stopnia naukowego."
Wyniki głosowania: za-62 głosy przeciw-0, wstrzymujący się-1.

Z kolei w prof. Leon Drobnik poinformował o powołaniu przez Zarząd Główny nowej Sekcji Przyrządowego Udrażniania Dróg Oddechowych, oraz Stałej Grupy Roboczej do spraw Kształcenia mającej na celu poprawę kształcenia umożliwiającą uzyskanie przez szkolących się wiedzy niezbędnej do zdawania egzaminu europejskiego.

Podsumowując Zebranie Prezes PTAiIT pogratulował obecnemu na sali prof. Rybickiemu uzyskania tytułu Członka Honorowego Towarzystwa i podziękował gospodarzom za organizację Zebrania a uczestnikom Zebrania za liczne przybycie.